9 Haziran 2011 Perşembe

KIRMIZI PANCAR YAPRAĞI

Bağlantı

İnsan vücuduna mucize etkileri

Kırmızı pancar alyuvarların oluşmasında rol oynar. Kırmızı pancarın suyu en güçlü kan düzelticilerden biridir. Havuç suyuyla yarı yarıya karıştırılan kırmızı pancar suyu, günde 400 gr. içildiğinde alyuvarların sayısını kısa zamanda yükseltir.

Damarlarda toplanan mineral kalsiyumu en iyi eritebilen de yine pancar suyudur. Zerdeçal, mürrisafi veya tarçınla pişirilmiş kırmızı pancar, karaciğer ve dalaktaki tıkanıkları açar. Böbrek ve safrakesesi temizler.

Pişirilmiş ve ezilmiş kırmızı pancar şişliklere sarılırsa, şişlikleri indirir.

Mide ve bağırsak üzerinde olumlu etkisi vardır.

Karaciğer hastalıklarına karşı koruyan özelliği ile tanınır ve karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. B vitaminleri ve fosfor ile sinirleri yatıştırır.

İçinde bulundurduğu radyoaktif madde ile vücudu şeker hastalığına, vereme ve kansere karşı koruyor.

Almanya’da Dr. Sigmund Schmidt ve Macaristan’da Dr. Ferenczi bu bitkiyi lösemi ve kanserde önleyici ve tedavi edici olarak kullanmaktadırlar.

Nasıl tüketilir?

Kırmızı pancar Avrupa’da yemeği yapılan bir sebze, yurdumuzda turşusu meşhur... Salata olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirirseniz aslında en faydalısı bu! Ancak, çeşni vermek için salata içine katılan baharat ve fabrikasyon sirke gibi yoğun asitli soslar pancarın sindirimini güçleştirir, bu yüzden salatanıza biraz sızma zeytinyağı, biraz limon ve doğal kaya tuzu ile hafif bir sos hazırlayabilirsiniz. Limon yerine doğal nar ekşisi veya organik turunç ekşisi ya da evde yapılmış elma veya vişne sirkesi de kullanabilirsiniz. Özellikle vişne sirkesi ile harika oluyor…

Maydanoz ve kereviz yaprakları kırmızı pancarın faydasını arttırıyor.

Kırmızı pancar kaynatılıp içilirse idrar söküyor, mide ekşimesini ve mide ağrısını gideriyor. Kan yapıyor, karaciğere de faydalı oluyor. Yapraklarını da taze olarak yiyebilirsiniz, salatalarınıza katabilirsiniz.

Kırmızı pancar suyunu içerken 30-50gr’dan başlayarak 400 grama kadar çıkmak mümkündür. İlk önce 50gr. kırmızı pancar, 150gr. havuç suyuyla karıştırılır, sonra 75gr. kırmızı pancar, 125 gr. havuç suyu, sonra 100gr. kırmızı pancar, 100gr. havuç suyu, sonra da saf kırmızı pancar, su ile karıştırılarak içilir.

Dikkat şeker hastası olanlara zararlı!

Kırmızı Pancar Yaprağı yemeği:

Bütün bu faydalarını saydıktan sonra size kırmızı pancar yapraklarında yaptığım bir yemek tarifini vermek istiyorum:

Pancar yapraklarının sap kısımlarını ayrı bir kaba yapraklarını ayrı bir kaba doğrayınız. Sapların fazla kalınlaşmış olanlarını koymayalım.Sapları birer parmak uzunluğunda doğradıktan sonra yıkayıp bir kaba alalım ve biraz su, zeytinyağı ve az tuz ekleyerek haşlayalım. Haşlama zamanı sapların tazeliğine göre değişiyor.

Daha sonra bir adet kuru soğanı doğrayıp pembeleştirin ve doğranmış yapraklarla beraber sapların üzerine ilave edin. Tuz ve az şeker isteğe göre eklenir. Biraz karıştırdıktan sonra bir miktar da pirinç ekleyip pişmeye bırakınız.

Çok beğeneceksiniz ve çok yararlı bir yemek yemiş olacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder